Osłony okienne pozwalają nam regulować ilość światła, która dostaje się do wnętrza. W przypadku rozwiązań o przeznaczeniu zewnętrznym, takich jak bardzo popularne rolety zewnętrzne, stanowią także ważny detal wpływający na bilans energetyczny domu lub mieszkania. Latem ochładzają pomieszczenia, chroniąc je przed napływem ciepłych mas powietrza.
Z kolei zimą zapobiegają utracie ciepła z budynku. W ten sposób poprawiają bilans energetyczny domu, zmniejszając rachunki za ogrzewanie zimą i za systemy klimatyzacji oraz wentylacji latem. Rozstrzygnięciem, które cieszy się narastającym zainteresowaniem są żaluzje zewnętrzne.
Żaluzje stosowane zewnętrznie
Większości nas żaluzje kojarzą się z przeznaczeniem wewnątrz budynków. Najnowszym wyjściem są natomiast takie żaluzje, które stosuje się na zewnątrz budynku. Są to żaluzje zewnętrzne, nazywane również żaluzjami fasadowymi. Jedną z ich największych zalet jest to, że podobnie jak żaluzje wewnętrzne, pozwalają regulować ilość wpadającego do pomieszczenia światła. Mają też podobną budowę jak żaluzje wewnętrzne, a więc składają się z ruchomych elementów nazywanych lamelami, które mocowane są na mocnych sznurkach oraz są zaczepione na specjalnych prowadnicach. Dzięki temu żaluzje mogą być nie tylko i wyłącznie opuszczane albo podnoszone, niemniej jednak też nachylane pod różnym kątem. To daje możliwość efektywnie regulować ilość światła. Jednakże w przeciwieństwie do swojego odpowiednika wewnątrz budynku są odporne na działanie czynników środowiskowych, takich jak deszcze, śnieg czy silny wiatr. Na prawdę dużo je również łączy z roletami zewnętrznymi, ponieważ stanowią efektywną barierę termoizolacyjną, która koryguje bilans energetyczny budynku. Co więcej, charakteryzują się dużą wytrzymałością mechaniczną, są więc produktem, który będzie nam służył długie lata. Żaluzje fasadowe łączą w sobie zalety żaluzji wewnętrznych a także rolet zewnętrznych, stanowiąc odpowiedź na najbardziej wygórowane oczekiwania rynkowe. Nie jest więc zaskoczeniem, że coraz częściej można je zauważyć na fasadach domów, budynków usługowych oraz budynków funkcjonalności publicznej. Stanowią zaawansowane i niewyobrażalnie funkcjonalne rozwiązanie, które spełnia wymagania najbardziej wymagających klientów.
Źródło: zaluzjezewnetrzne.pl.