Odzież robocza dla bezpieczeństwa


Inne /

Zapewnienie odpowiednich warunków pracy to obowiązek każdego pracodawcy. Oprócz przygotowania dobrego stanowiska, jak również określenia panujących zasad, reguł czy regulaminu, właściwie każdy posiadacz firmy musi określić i dostarczyć swojej załodze odpowiednie ubrania robocze i ochronne. Czym jest odzież robocza? Czym od nie różni się strój ochronny? Co wchodzi w skald wyposażenia każdego pracownika?
Ubranie robocze a ochronne – cechy i wykorzystanie
Odzież robocza to najprościej mówiąc ubranie zastępcze, które powinno być wykorzystywane w trakcie codziennej pracy.

Jego celem jest ochrona prywatnej odzieży, jak także minimalizowanie ryzyka pobrudzenia jej rozdarcia czy zniszczenia. Strój ten nie zabezpiecza przed szkodliwym działaniem różnorodnych substancji, a jedynie zapewnia właściwa higienę pracy. 
W odróżnieniu od odzieży roboczej, strój ochronny ma za zadanie niwelować niebezpieczeństwo związane z ciężkimi i specyficznymi warunkami pracy. Chroni przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz działanie różnorakich zagrażających zdrowiu i życiu substancji. 
Zarówno ubranie robocze, jak i ochronne powinno cechować się najwyższą jakością stworzenia, trwałym i przyjemnym w dotyku materiałem, odpornością na wszelkiego rodzaju czynniki. Prócz tego musi być komfortowe, jak i nie ograniczać ruchów. Musi być dostosowane do warunków panujących na danym stanowisku i specyfiki działań pracownika. 
Odzież ochronna – z czego się składa i jak ją wybrać?
Całościowy skład odzieży wykorzystywanej w pracy zależy jest od miejsca zatrudnienia i wykonywanych zadań. Jednakże  podstawowy ekwipunek to:
spodnie, 
koszulki, koszule, 
bluzy, kurtki, kamizelki
buty robocze, 
czapki, rękawice, 
akcesoria dodatkowe – kaski, okulary ochronne. 
Na szczególną uwagę zasługuje obuwie wykorzystywane podczas pracy zawodowej. Ponieważ spędza się w nich niemalże cały dzień, warto ażeby były stosownie dostosowane zarówno do obowiązków wykonywanych przez ich użytkownika, jak i do pory roku, miejsca zastosowania czy indywidualnych preferencji pracownika. Buty robocze powinny być wytrzymałe, w odpowiednim rozmiarze, oddychające, nie zatrzymujące potu, a także posiadać odpowiednią podeszwę czy usztywnioną powierzchnię w okolicy palców. 

Więcej informacji: odzież robocza kramp.