Pasywacja i trawienie stali


Inne /

W przypadku obróbki chemicznej stali nierdzewnej należy wykorzystywać wyłącznie specjalistyczne preparaty chemiczne, które oparte są na kwasie azotowym. Klienci mogą wybrać też rozwiązania ekologiczne, czyli formuły, w których nie używa się kwasu azotowego o właściwościach trawiących. Warto wspomnieć o tym, że pasywacja stali to proces, który polega na tym, aby przywrócić powierzchni stali nierdzewnej pierwotną warstwę ochronną, która wykonana jest przede wszystkim przez tlenki chromu.

Zarówno w sytuacji trawienia, jak też pasywacji stosuje się odpowiednie środki chemiczne o odpowiednich właściwościach, które równocześnie są bezpieczne.
Obróbka chemiczna powierzchni ze stali nierdzewnej – co powinno się wiedzieć?
Na początku należy wyjaśnić, że przed rozpoczęciem kolejnych etapów obróbki chemicznej stali nierdzewnej powinno się szczegółowo oczyścić taką powierzchnię z zastosowaniem należycie dobranych preparatów chemicznych, które usuwają naloty z rdzy, jak także zanieczyszczenia oraz zabrudzenia, które tworzą się na powierzchni w wyniku obróbki termicznej, mechanicznej bądź też intensywnej eksploatacji takiej stali. Jest to konieczne, ażeby przejść do trawienia czy też pasywacji. Warto wspomnieć także o tym, że trawienie i pasywacja to etapy obróbki chemicznej, w których stosuje się specjalistyczne preparaty zarówno do miejscowego stosowania, jak też nakładane w sposób natryskowy. Jeśli chodzi o trawienie, to na prawdę często wykorzystywane są specjalne żele trawiące, które mogą być aplikowane w sposób punktowy, np na spoiwa czy także niewielkie powierzchnie. Dużym zainteresowaniem klientów cieszą się również preparaty do stosowania natryskowego, takie jak bejca trawiąca natryskowa. Dzięki metodzie natryskowej preparat jest rozmieszczony w sposób równomierny na całej dużej powierzchni stali nierdzewnej. Trzeba wspomnieć o tym, żeby preparaty przeznaczone do trawienia stali są barwione, tak aby były równomiernie rozmieszczone na całych powierzchniach. Jeżeli już zaś chodzi o pasywację stali, to też wykorzystuje się specjalne pasywatory, czyli środki chemiczne, które przywracają warstwę ochronną stali złożoną z związków takich jak tlenki chromu. Dzięki temu stal odzyskuje własne oryginalne właściwości.

Źródło informacji: pasywator do stali nierdzewnej.