Skanowanie 3d – gdzie jest stosowane?


Inne /

Technologia 3d okazała się innowacyjna oraz niebywale użyteczna. Znalazła przeznaczenie w różnych dziedzinach życia oraz gałęziach gospodarki. Większość z nas kojarzy technikę 3d z projekcjami w filmów w kinach albo z drukowaniem przestrzennym.

Druk 3d, który polega na wytwarzaniu obiektu fizycznego poprzez nakładanie kolejnych warstw użytego materiału, jest stosowany między innymi w medycynie oraz w budownictwie do przygotowywania prototypów a także modeli. Co interesujące, drukowanie 3d znalazło również użycie w przygotowywaniu gotowych komponentów do budowy domów modułowych. Inwestycje tego rodzaju charakteryzują się bardzo szybkim w pewnych sytuacjach realizacji oraz zaangażowaniem mniej licznej ekipy, co wiąże się z redukcją kosztów wzniesienia budynku.
Technologia 3D, co warto mieć świadomość tego na ten temat?
Godną uwagi techniką jest skanowanie 3d, które polega na odwzorowaniu kształtu obiektu lub otoczenia rzeczywistego za pomocą zbierania danych. Gromadzenie informacji dotyczących kształtu obiektu odbywa się za pomocą skanera 3d, który dzięki technologii laserowej wytwarza skany wręcz ze znacznej odległości. Ta właściwość została wykorzystana w biznesie budowlanej do sporządzania inwentaryzacji budynków trudnodostępnych. Jest to więc technika, która daje możliwość w bezpieczny sposób zeskanować obiekty, które np grożą zawaleniem albo znajdują się w miejscach o utrudnionym dostępie. Jak się okazuje, skan 3d z powodzeniem jest wykorzystywany w budownictwie do sporządzania precyzyjnych pomiarów, jak także opracowywania modeli oraz przygotowywania prototypów. Jedną z najważniejszych właściwości skanowania 3d jest to, że pomiar jest bajecznie precyzyjny, dokładność sięga do 1 mm. Jednak skanowanie przestrzenne wykorzystywane jest też w innych branżach a także dziedzinach życia. Dobrym przykładem jest medycyna i projektowanie protez oraz ortez, które doskonale dopasowują się do pacjenta. Również w stomatologii skaner 3d znalazł szerokie przeznaczenie do przygotowywania modeli implantów. Jest to technika bezdotykowa, która umożliwia zebrać wszelkie kluczowe informacje dotyczące kształtu w sposób bezinwazyjny. Skanowanie przestrzenne służy również do digitalizacji zabytków a także cyfrowej archiwizacji zasobów instytucji kulturalnych.
Polecam: artec Leo.