Jak zmieniała się Polska blogosfera


Komputery i internet /

Zmiany w Polskiej blogosferze

Blogowanie było jednym z symboli rewolucji internetowej i najlepszym dowodem na to, że globalna wraz ze wszystkimi rokowaniami na przyszłość, jakie oferuje, stała się wreszcie dostępna dla wszystkich ludzi. Początki blogosfery w niczym nie przypominały natomiast tego, jak wygląda ona dziś. A że od tamtych wydarzeń minęło już ponad dwadzieścia lat, warto przypomnieć pierwsze lata blogowania w Polsce i odbyć sentymentalną podróż po najważniejszych wydarzeniach.

Pierwsze blogi internetowe polskojęzyczne zaczęły pojawiać się pod koniec lat dziewięćdziesiątych dwudziestego wieku. Z początku były to prywatne domeny twórców i jako takie dostępne były tylko dla osób dysponujących sprzętem i umiejętnościami wystarczającymi do tego, by własną pracą założyć , a oprócz tego prowadzić stronę www. Wraz z pojawieniem się pierwszych portali ogólnotematycznych takich jak onet.pl, wp.pl czy Interia, blogowanie stało się dużo łatwiejsze. Nie były już bowiem konieczne kwalifikacji informatyczne, a cały proces ograniczał się do wyboru nazwy bloga online (która bez wątpienia stawała się częścią jego adresu) , a oprócz tego kilku kliknięć niezbędnych do wyboru szaty graficznej i innych parametrów.

To sprawiło, że na początku tego stulecia w polskiej części globalnej sieci aż zaroiło się od blogów. Znacząca większość z nich czytana była wyłącznie przez znajomych autorów i dotyczyła ich prywatnego życia, przybierając zwyczajnie formę pamiętników, do których dostęp można było pozyskać online. Pośród rosnącej ilości blogerów znaleźli się jednakże twórcy obdarzeni lekkim piórem i charyzmą, których wpisy czytało coraz większa ilość osób. Dobrą okazję do wypromowania swoich towarów wyczuli wówczas reklamodawcy, dając początek erze komercyjnego pisania bloga i zarabiania na tym, co do tej pory rozpatrywane było wyłącznie i jedynie w dziale hobby.

Kolejnym przełomem w historii blogosfery było pojawienie się blogerów specjalizujących się jednej, dokładnie sprecyzowanej kategorii i uchodzących za ekspertów. To spowodowało, że blogi bardzo szybko przestały być kojarzone jedynie i jedynie z internetowymi pamiętnikami dla garstki znajomych, stając się platformą do podzielenia się z innymi swoją pasją i to bez względu na to, czy chodziło o długodystansowe podróże rowerowe, szydełkowanie, pieczenie chleba, stolarkę, mechanikę samochodową, architekturę czy programowanie. Dla każdego bowiem znalazło się miejsce w blogosferze, a pisanie bloga online nawet na najbardziej niszowe tematy przestało już dziwić. Blogosfera zmieniła się do tego stopnia, że dziś to właśnie oryginalna tematyka w największym stopniu wpływa na sukces danego bloga online.