Dieta ketogeniczna – wpływ na zdrowie


Medycyna i uroda /

W ostatnim czasie coraz większą popularność zyskuje dieta ketogeniczna. Stosowanie jej zasad powoduje, iż organizm przestawia się na odżywianie ketonami, czego efektem jest redukcja masy ciała. Podstawową zasadą przy stosowaniu diety ketogenicznej jest spożywanie bardzo małych ilości węglowodanów.

Jest to też dieta wysokotłuszczowa. Co ciekawe, posiłki są mniej obfite, niemniej jednak bardziej syte, co wynika z tego, że ze spalania 1g tłuszczu otrzymuje się 9kcal energii. To z całą pewnością więcej niż w przypadku białka, którego spalanie daje wyłącznie mniej więcej 4kcal. W związku z czym w trakcie stosowania nie odczuwa się głodu, nie dopadają nas też ataki wilczego apetytu w środku nocy.
Dostarczanie do organizmu niewystarczającej ilości węglowodanów powoduje, że szuka on alternatywnego źródła energii. Należy podkreślić, że podstawowym źródłem energii w warunkach normalnych jest glukoza, czyli monosacharyd magazynowany w organizmie w postaci glikogenu. Gdy kończą się zapasy cukrów, organizm musi korzystać z innego źródła, którym stają się ciała ketonowe wytwarzane z komórek tłuszczowych w wątrobie. Jest to zatem dieta, dzięki której nasz organizm czerpie energię z tkanki tłuszczowej. Rezultatem jest oczywiście utrata niepotrzebnych kilogramów. Co ważne, jest to dieta, które pełni funkcje terapeutyczne.
Wspomaganie leczenia
Jak wykazały badania, dieta oparta na spożywaniu niewielkich ilości węglowodanów a także dużych ilości tłuszczów wspomaga terapię różnych odmian epilepsji. Zmniejsza częstotliwość występowania ataków padaczkowych. Nie odkryto jeszcze mechanizmu działania, niemniej jednak naukowcy przypuszczają, że jest to związanie ze zwiększoną produkcją czynnika hamującego aktywność komórek nerwowych oraz podniesieniem progu drgawkowego, co sprzyja zmniejszeniu częstości epizodów padaczkowych. Dieta keto uruchamia też procesy sprzyjające ochronie komórek nerwowych przed degradacją, dlatego wiąże się duże nadzieje z możliwością jej stosowania u pacjentów cierpiących na choroby neurodegeneracyjne tj. choroba Parkinsona i Alzheimera, w których dochodzi do obumierania neuronów w obszarach mózgu odpowiedzialnych za funkcje poznawacze takie jak: pamięć, koncentracja czy mowa. Warto zatem podjąć keto wyzwanie i sprawdzić, jak ta dieta wpłynie na nasze zdrowie.
Zobacz: dieta ketogeniczna.