Do czego służy aparat rentgenowski?


Medycyna i uroda /

Centra medyczna oferują swoim pacjentom kompleksowe usługi, które obejmują szeroki wachlarz badań oraz testów diagnostycznych, które realizowane są z użyciem zaawansowanego sprzętu. Do najczęściej stosowanych technik diagnostycznych należy zaliczyć w głównej mierze badanie USG, rezonans magnetyczny, jak również zdjęcia rentgenowskie. Są to tak zwane techniki obrazowania, które z dużą uwagą pozwalają namierzyć zmiany występujące przykładowo w układzie kostnym człowieka.

Zdjęcia rtg służą między innymi do obrazowania układu szkieletowego człowieka, a więc stanowią podstawowe badanie diagnostyczne w ortopedii.
Diagnostyka – zdjęcie rentgenowskie
Głównie musimy mieć świadomość tego, że istnieją dokładnie określone przeciwwskazania, które uniemożliwiają wykonanie u niektórych pacjentów zdjęcia rentgenowskiego. Takim szczególnym przypadkiem są kobiety w ciąży, ponieważ płody w szczególności w początkowej fazie rozwoju są bardzo mało odporne na działanie promieni rentgenowskich. Do wykonywania fotografii rentgenowskich służą specjalne aparaty RTG. Ich praca oparta jest na zasadzie, że różne tkanki, a przede wszystkim tkanki miękkie a także kości w różnym stopniu pochłaniają promieniowanie rentgenowskie. Dzięki temu możliwe jest uzyskanie dokładnego obrazu, na przykład układu szkieletowego czy konkretnego narządu, przykładowo płuc. Właśnie dlatego prześwietlenie RTG stanowi podstawowe badanie diagnostyczne w pulmonologii, które umożliwi rozpoznać stany zapalne oraz chorobowe w obrębie tkanki, między innymi tj. rozedma płuc, mechaniczne uszkodzenie tkanki płuc, nowotwory czy zapalenie płuc. Badania RTG są także podstawą diagnostyki w sytuacji urazów czy chorób układu szkieletowego. Wytwarza się prześwietlenia RTG kręgosłupa, konkretnych odcinków, a zatem krzyżowego, lędźwiowego piersiowego i szyjnego. Dzięki takim zdjęciom rentgenowskim można przykładowo namierzyć występujące w obrębie kręgosłupa zmiany rozwojowe czy nowotworowe, jak też zapalenie stawów. Lekarze wykorzystują też aparaty RTG do wykonywania fotografii rtg klatki piersiowej. W ten sposób można rozpoznać zapalenie płuc, ale także wykryć zmiany anatomiczne występujące w obrębie innych narządów, takich jak serca czy tarczyca. Jak się okazuje, zdjęcia RTG to podstawowe narzędzie diagnostyki.

Zobacz również: rentgenlodz.pl